social media inso.gov.ir-شبکه_های_اجتماعی_سازمان_ملی_استاندارد

مدیرکل

بيشتر

يكشنبه1402/9/26

18:50:4

143

بازار یلدایی لرستان زیر ذره‌بین استاندارد

مدیرکل استاندارد لرستان از اجرای طرح ویژه نظارت بر صحت عملکرد وسایل توزین و سنجش مورد استفاده در داد و ستد عمومی و اصناف با در پیش بودن آیین «شب یلدا»، در شهر خرم آباد توسط کارشناسان این اداره کل خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد لرستان، وحید والی‌زاده مرادی با اعلام این خبر گفت: با نزدیک شدن شب یلدا در سطح استان و پیش‌بینی افزایش سطح مبادلات تجاری در بازار و به ویژه بازار مواد غذایی و ضرورت نظارت بیشتر بر صحت عملکرد تمامی وسائل توزین و سنجش مورد استفاده اصناف، با هدف صیانت از حقوق مردم در نظام توزیع و مصرف، «طرح ویژه» از بیست آذر به مدت ۱۰ روز آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه در این طرح بیشتر از صنوفی که در صورت عدم صحت عملکرد ترازوهای آنها تأثیر بیشتری در ضایع شدن حقوق عامه مردم دارند از جمله صنوف: شیرینی و قنادی (به ویژه اجرای طرح خالص فروشی)، آجیل و خشکبار، میوه و تره ‌بار، قصابی و پروتئین، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سایر مراکز فروش که به تشخیص این اداره کل به صورت بومی و منطقه‌ای مورد توجه است، بازدید می‌شود و نسبت به انجام آزمون وسایل سنجش و اندازه گیری اقدام می‌گردد.
والی‌زاده مرادی در ادامه گفت: در اولین روز از آغاز این گشت مشترک، نظارت بر وسایل سنجش در داد و ستد عمومی و همچنین بحث خالص فروشی در محصولات قنادی توسط کارکنان این اداره کل همراه با گشت مشترک انجام شد.
وی با توجه به داشتن برچسب آزمون دوره‌ای ترازوها که تایید کننده صحت عملکرد ترازو می‌باشد، گفت: واحدهای صنفی که از انجام آزمون دوره‌ای ممانعت می‌نمایند و ترازو‌های آنها فاقد برچسب صحت سنجی می‌باشند به سازمان صمت و تعزیرات استان  معرفی می‌شوند.
مدیرکل استاندارد لرستان در پایان خاطر نشان کرد: براساس ماده ۱۲ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، کنترل، نظارت و آزمایش ادواری اوزان و مقیاس‌ها و وسایل سنجش از مهمترین وظایف این اداره کل بوده و جهت جلوگیری از تضییع حقوق عموم شهروندان، تمام تلاش خود را خواهد نمود.